Як вибрати професію випускнику школи?

Перед тим як вибрати спеціальність, випускнику школи потрібно зосередитися на власних уподобаннях, визначити життєві пріоритети, проаналізувати пропозиції на ринку праці. Звісно, зробити все це самостійно досить складно. Особливо, коли з одного боку на тебе тисне паніка з підготовкою до ЗНО, а з іншого – поради батьків та знайомих. Ми допомагаємо нашим учням отримати відповіді на усі питання, пов’язані з вибором професії.

Щоб уникнути такого стресу та запобігти поспішним висновкам щодо покликання, задуматися про майбутній фах варто у старших класах середньої ланки. До того ж, у переважній більшості шкіл саме у 9-11 класах навчання стає профільним. На порівняння різних варіантів у семикласника чи восьмикласника буде достатньо часу, тоді як вибрати професію випускнику школи може бути важко через емоційне напруження та перевтому.

У дитини має бути бачення свого майбутнього. Завдяки профорієнтації школяр може зрозуміти, які думки стосовно ВНЗ та роботи є його власними, а які – нав’язаними ззовні. Адже деякі батьки нав’язують дітям власні, нездійснені у свій час, мрії. Інші ж, навпаки, абсолютно не цікавляться захопленнями дитини і її перспективами. Обидва варіанти є поганими для учня.

У багатьох школах відсутній індивідуальний підхід. На жаль, не всі вчителі розповідають, як вибрати професію після школи, не всі допомагають дитині виокремити себе з-поміж інших та усвідомити власні вподобання. Натомість у навчальних закладах Києва з профорієнтацією, особливо у приватних школах, використовуються різні методи визначення нахилів учнів – це і тестування, і бесіди, і екскурсії на робочі місця та спілкування з представниками професій, які цінуються суспільством.

як вибрати спеціальність випускнику школи, як вибрати професію випускнику школи, як вибрати професію після школи, яку професію обрати випускнику школи, вибір професії школа, вибір професії після школи

як вибрати спеціальність випускнику школи, як вибрати професію випускнику школи, як вибрати професію після школи, яку професію обрати випускнику школи, вибір професії школа, вибір професії після школи

Мотиви вибору професії та переваги профільних класів

Існує два типи мотивів вибору професії:

  • внутрішні базуються на задоволенні, яке може приносити робота, на особливостях робочого графіку, спілкування в колективі чи його відсутності, керівництві іншими людьми і т. д.;
  • зовнішня мотивація – це про заробіток, можливості кар’єрного росту, соціальний статус та престиж, а також страх осуду і знаменитий синдром самозванця.

Щоб визначити, яку професію обрати випускнику школи, варто дізнатися, які мотиви є найважливішими для дитини, наскільки реалістичними є її уявлення про певну спеціалізацію.

Школи з профільними класами мають кілька важливих переваг.

  • Профільні класи дозволяють учням поглиблено вивчати предмети, пов’язані з конкретною професійною сферою, що допомагає краще зрозуміти суть та особливості обраної галузі.
  • На практичних заняттях учні мають змогу випробувати свої знання, що допомагає краще засвоїти матеріал і отримати цінні навички, необхідні для обраної професії.
  • Вибір професії у школі дає можливість «зазирнути» у майбутню професійну сферу, розглянути її переваги та недоліки, а також з’ясувати, чи відповідає ця галузь і спеціалізація їхнім інтересам і здібностям.
  • Конкурентні переваги при вступі завдяки глибоким знанням у вибраній сфері.

Вчасний вибір професії дозволяє уникнути витрати часу і грошей на навчання у галузі, яка не відповідає інтересам чи здібностям учня. До того ж, коли дитина чи підліток знає, куди прямує, зростає мотивація для отримання знань та досягнення успіху. У дорослому віці вона зможе не тільки гідно заробляти, але і свідомо приносити користь людям, а після робочого дня замість виснаження відчувати задоволення виконаною роботою.

Щоб не робити вибір професії після школи, краще ознайомити дитину з доступними варіантами перед переходом у 9 клас. Пропонуємо спеціально розроблену програму профорієнтації для учнів Mainstream School у Києві (Печерськ).